Ja, det blir flytt!

Som jag skrev igår så åkte jag idag och kollade på lägenheten som jag haft i kikaren.
Tog med mig en vän och väl på plats och då klockan var tio över tio och vaktmästaren ännu inte dykt upp så blev jag otålig. Det var ju dessutom överraskande kallt eftersom vintern håller på att ta över på allvar. Tack och pris hade jag numret från när vaktmästaren ringde upp mig för att avtala tid och snart var han på plats och låste upp dörren till bostaden.

Och vilken bostad… Helt perfekt för mig och min hund. Den har ju ta mig tusan allt jag önskat mig i ett hem. Ett trevlig badrum till höger, en stor klädkammare till vänster. Rakt fram vardagsrummet och till höger om det en kokvrå med gott om skåp och förvaringsutrymme.
Till vänster om vardagsrummet ett lika stort (tror jag) sovrum med utgång till uteplatsen.

Allt jag önskar och behöver! Jag är en mycket anspråkslös man.
Stadsdelen är inte stans tjusigaste men området är väldigt mysigt och ganska idylliskt.

Kom hem och sa upp mitt nuvarande hyreskontrakt samt signerade det nya och om några veckor får jag nycklarna. Detta ser jag verkligen fram emot! Det flyter på just nu, på ett bra vis.
Återkommer i ämnet.

Illustration: AI

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *